کابل های رابط و جبران ساز ترموکوپل


  • 06 دی 1395
  • کابل جبران ساز
توضيحات محصول

ابزارهای اندازه‌گیری دما همانند ترموکوپل و NTC و PTC و RTD در سطح بسیار گسترده‌ای در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند که عموما جهت اتصال مستقیم به تجهیزات اندازه‌گیری دما احتیاج به سیم و کابل رابط مناسب دارند تا از افت ولتاژ در مسیر انتقال و ایجاد خطای اندازه‌گیری جلوگیری کند.اتصالات بين ترموكوپل وسيستم قرائت و کنترل کننده ها یکی از نکات بسیار مهم در راه اندازی یک سیستم اندازه گیری و کنترب دما می باشد.
زمانی كه فاصله بين ترموكوپل و ابزار اندازه گيری قابل توجه باشد بايستی از كابل رابط يا کابل جبران ساز ترموکوپل برای اتصال اين دواستفاده كرد. اختلاف بين اين دو در اين است كه سيم هايی كه برای طولانی كردن استفاده می شود از همان جنس ماده ای هستند كه برای ترموكوپل استفاده شده است ومی تواند در همان دماها مورد استفاده قرار گيرد. كابلهای جبران سازی از مواد ارزان قيمت تر استفاده می كند و فقط تا دمای محيط 80°C قابل استفاده اند. كابل جبران ساز بايستی با نوع ترموكوپل مورد استفاده تطبيق شده باشد و هر دو اين كابلهای رابط و جبران سازی بايستی با پلاريته مناسب متصل شوند.
كابلهايی كه با استاندارد انگليسی (BS1843.1952) توليد می شوند همگی از رمزگذاری هايی استفاده مي كنند كه در آن سيم منفی به رنگ آبی است. اما دركابلهای استاندارد US ANSI سيم قرمز برای منفی استفاده می كنند و در استانداردهای آلمانی DINمشخصه سيم قرمز برای قطب مثبت است. در هر حال از رنگ ديگر براي پلاريته مخالف استفاده مي شود به دليل اينكه رنگهای سيمها به صورت بين المللي استاندارد نشده اند حتما بايستی نام كشور مبدا و سازنده كابل رابط وكابل های جبران سازی مشخص شود.
بعضا اتفاق می افتد که سازنده کابل رابط کشور آلمان بوده است اما برای فروش در آمریکا ساخته شده و از کدهای استاندارد ANSI پیروی می کند.
در شکل زیر تعدادی از کابل های رابط و جبران ساز ترموکوپل های رایج به همراه کد رنگی آنها آورده شده است.

کابل جبران ساز ترموکوپل

 


انتخاب مناسب سيم رابط و جبران ساز ترموکوپل

نکته مهم دیگر در انتخاب و استفاده کابل های رابط و جبران ساز آگاهی از محل استفاده و شناخت عوامل محیطی آن است یعنی بسته به محل نصب ، نوع عایق بندی . روکش این کابل ها متفاوت هستند.این کابل ها بسته به نیاز مشتری می تواند با سیم های افشان و یا مفتولی و با روکش هاو شیلد های مختلف برای شرایط کاری گوناگون تولید و ارائه شود.

روکش PVC:
این روکش به دلیل ارزانی و همچنین مقاومت خوب در محیط های با رطوبت بالا استفاده گسترده ای دارد و جهت استفاده در رنج دمایی -20 تا +80 توصیه می شود.

روکش نسوز پشم شیشه ای Glass fiber:
این روکش بعنوان اصلی ترین و قدیمی ترین روکش کابل های رابط ترموکوپل شناخته می شوند و به دلیل داشتن مقاومت بالای حرارتی و عدم خوردگی در انواع محیط های شیمیایی کاربردی گسترده در صنایع دارند اما در محیط های با رطوبت بالا به شدت ضعف داشته و به هیچ عنوان توصیه نمی شوند جهت استفاده در رنج دمایی 20 تا270 توصیه می شود.

روکش سیلیکون:
روکش سیلیکون یکی از روکش های پراستفاده در کابل های رابط ترموکوپل می باشد و به دلیل مقاومت خوب حرارتی و همچنین مقاوم بودن در محیط های نمناک و روغنی بسیار پر مصرف می باشد البته این روکش در محیط های اسیدی توصیه نمی شود و جهت استفاده در رنج دمایی -60 تا 250 توصیه می گردد.

روکش تفلون PTFE, FEP:
این روکش یکی از ایده آل ترین روکش های استفاده شده در کابل های رابط ترموکوپل می باشد و مزیت های بسیار زیاد آن از جمله مقاومت حرارتی بالا، مقاومت شیمیایی، عایق الکتریکی مناسب، مقاومت محیطی عالی از جمله رطوبت، همچنین مقاومت بسیار خوب در برابر عوامل مخرب مکانیکی مانند خراشیدگی، تابیدگی و ... آن را به یکی از محبوب ترین روشهای کابل های رابط ترموکوپل تبدیل کرده است. این روکش جهت استفاده در رنج دمایی -100 تا 260 توصیه می شود.

 

جدول کابل رابط ترموکوپل

 

برای سفارش انواع کابل‌های رابط و جبران‌ساز ترموکوپل با ما تماس بگیرید.

  • مهارت ها
    • ترموکوپل

فروشگاه ترموکار با سابقه ای درخشان در زمینه واردات ، ساخت ، عرضه مستقیم ترموکوپل ،سنسورهای حرارتی RTD، المنت ،کابل های جبران ساز ترموکوپل،انواع ترموول فعالیت می نماید و آمادگی ارایه انواع خدمات در زمینه ساخت و تولید، فروش این محصولات را جهت مصارف خانگی و صنایع نفت و گاز، نیروگاهها، صنایع غذایی و دارویی و بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ دیگر را دارا می باشد. جهت مشاوره و اطلاع از قيمت ها با ما تماس بگيريد.

-

اشتراک