انواع ترموول


 • 10 دی 1395
 • ترموول
توضيحات محصول

ترموول Thermowell از جمله تجهیزات جانبی دما می باشد کهبرای محافظت از سنسور دما در برابر شرایط سخت و خشن فرآیند و ایجاد امکان خارج کردن سنسور از محل خود بدون نیاز به توقف فرآیند به کار می‌رود.نصب ترموول در تجهیزات دمایی که امکان خورندگی یا آسیب دیدن ترمومتر در اثر فشار بالای مواد وجود دارد ضروری می باشد.

در مجموع نصب ترموول در یک سیستم باعث حفاظت از محیط نصب، پرسنل عملیاتی ، سیستم با نرخ فشار و جریان بالا می شود.نصب ترموول باعث افزایش عمر سنسور دما می شود که در نهایت باعث کاهش هزینه های یک سیستم می شود.انواع مختلفی از ترموول ها وجود دارد که از نظر جنس،روش نصب یا ساقه متفاوت هستند.تتوع ترموول ها، انها را برای کاربرها و شرایط محیطی مختلف مناسب کرده است.هر ترموول دارای دو اتصال است.یکی اتصال فرایند(Process connection)که به لوله با مخزن متصل می شود و دیگری اتصال تجهیز ابزار دقیق(Instrument Connection)که به سنسور دما متصل می شود.طول قرار گیر(Insertion Length) یا طول (U length) مشخص کننده عمق قرار گیری ترموول در مخازن یا لوله است و به فاصله نوک ترموول تا اتصال فرایند ان اطلاق می شود. هدف از تعیین اندازه یک ترموول تعیین اندازه این طول است به نحوی که ترموول به حد کافی در تماس با فرایند باشد تا اندازه گیری دما درست انجام شود.

در حالت معمول طول قرار گیری ترموول از 2 تا12 اینچ متغیر است و تا 70 اینج نیز وجود دارد. طول U بهتر است به نحوه ای انتخاب شود که نوک ترموول در یک سوم میانی لوبه قرار گیرد.بخش Lagging Extension برای کاربرد هایی در نظر گرفته می شود که عایق بندی روی مخزن یا لوله ها را می پوشاند.این بخش دارای طول T است که فاصله بین اتصال فرایندی و اتصال تجهیز ابزار دقیق را تعیین می کند.

جنس ترموول

جنس ترموول باید به گونه ای یاید انتخاب شود که با سیال فرایندی که با آن در تماس است ساز گار باشد.
*فولاد ضد زنگ 316 و304
*مونل(Monel)
*هستلوی(Hastelloy)
*اینکونل(Inconel)

نصب ترموول:

ترموول به روش های مختلفی در لوله ها یا مخازن فرایند متصل می شوند.اتصال ترموول به خط لوله به يكی از سه روش فلنجی، پيچی يا جوشی انجام می شود. اما اتصال حسگر دما به ترموول هميشه به صورت پيچی است.

دنده(Threaded):
ترموول ها معمولا روی مخازن یا لوله های فرایند پیچ می شوند به طوری که می توان به راحتی انها را نصب یا جدا کرد.ترموول های دنده ای ضعیف ترین نوع ترموول هستند و ممکن است دچار نشتی شوند.
*سایز اتصال:1/2،3/4،1 اینچ
جوشی(Welded)
ترموول های چوشی به طور دائمی روی مخازن یا لوله های فرایند جوش داده می شوند.به همین دلیل جدا کردن انها بسیار مشکل بوده و نیاز به برش ترموول بوده و برای سیال هایی با سرعت بالا،دما یا فشار بالا استفاده می شوند.استفاده از ترموول جوشی در کار برد هایی که نیاز به جلو گیری از نشتی دارند ضروری است.
فلنجی(Flange):
ترموول فلنجی به مخازن یا لوله ها چفت شده و به راحتی متصل یا جدا می شود.ترموول های فلنجی در محیط های خورنده و در شرایط سرعت بالا،دما یا فشار بالا استفاده می شود.ترموول فلنجی گران ترین نوع ترموول هستند و قيمت آن ها بالا است.


انواع ترموول:

شكل بدنه يا ساقه ی ترموول ميتواند مستقيم  ، پله ای  يا مخروطی  باشد.

مخروطی(Taperad)
-ترموول مخروطی استقامت خوبی در برابر فشار فرایندی دارد.(Process Pressure)
-ترموول مخروطی پاسخ زمانی عالی دارد.(Response Time)
-ترموول مخروطی فرکانس جریان حلقوی خوبی دارد.(Wake Frequency)
-ترموول مخروطی در برابر نیروی کشش عکس العمل خوبی دارد.(Drag Force)
مستقیم(Straight)
-ترموول مستقیم استقامت خوبی در برابر فشار فرایندی دارد.(Process Pressure)
-ترموول مستقیم پاسخ زمانی عالی دارد.(Response Time)
-ترموول مستقیم فرکانس جریان حلقوی متوسطی دارد.(Wake Frequency)
-ترموول مستقیمدر برابر نیروی کشش عکس العمل عالی است.(Drag Force)
پلکانی(Stepped)
-ترموول پلکانی استقامت خوبی در برابر فشار فرایندی دارد.(Process Pressure)
-ترموول پلکانی پاسخ زمانی متوسطی دارد.(Response Time)
-ترموول پلکانی فرکانس جریان حلقوی خوبی دارد.(Wake Frequency)
-ترموول پلکانی در برابر نیروی کشش عکس العمل خوبی دارد.(Drag Force)

کاربردهای ترموول:

با توجه به طراحی مناسب این ترموول ها می توان برای موارد زیر از آن استفاده کرد:

 • محیط های خورنده
 • سیال با ویسکوزیته بالا
 • صنایع شیمیایی

 

انتخاب ترموول مناسب:

اگرچه در نگاه اول ترموول وسيله ای ساده ای به نظر ميرسد،اما انتخاب مناسب آن نيازمند تعيين پارامترهای متعددی است. پارامترهايی كه هر كدام از آنها بايد با توجه ويژه ای انتخاب شوند تا اهداف حداقل تأثير نامطلوب در دقت اندازه گيری، حداقل نياز به تعمير و نگهداری و در
نتيجه كاهش و حذف مخاطرات ناشی از آسيب به ترموول محقق شود.هر گونه خرابي يا آسيب به ترموول پتانسيل ايجاد مخاطرات انسانی، زيست محيطی و وارد كردن خسارت مالی به واحد صنعتی به دليل نشت سيال فرآيند، لزوم توقف فرآيند يا آسيب به تجهيزات ديگر را دارد. بنابراين انتخاب صحيح ترموول و تعيين پارامترهای آن يكی از وظايف مهم مهندس ابزاردقيق محسوب ميشود. پارامترهای مهم و تعيين كننده در انتخاب ترموول عبارتند از:

 • تعیین جنس ترموول:جنس ترموول با توجه به ويژگی های سيال فرآيند تعيين ميشود.
 • تعیین نوع بدنه ترموول: ترموولها در 3 نوع مستقيم، پله ای و مخروطی ساخته ميشوند.
 • تعیین طول مناسب برای ترموول:معمولاً اين طول توسط سازنده ی حسگر دما پيشنهاد ميشود.
 • تعیین نوع اتصال ترموول به خط:براي اتصال ترموول به لوله ميتوان از يكي از 3 روش معمول فلنجی، پيچی و جوشی استفاده كرد.
 • تعیین قطر مجرای داخلی ترموول:مجرای داخلی ترموول يا به اصطلاح سوراخ ترموول جايی است كه ساقه ی المان حسگر دما در درون آن قرار می گيرد.مقادير استاندارد برای قطر سوراخ ترموول 0.260 اينچ و 0.385 اينچ می باشند.

 

قیمت فروش ترموول به عوامل مختلفی بستگی دارد .جهت مشاره و اطلاع از هزينه ساخت و قيمت فروش انواع ترموول با تماس بگيريد.

 

 • مهارت ها
  • ترموکوپل

فروشگاه ترموکار با سابقه ای درخشان در زمینه واردات ، ساخت ، عرضه مستقیم ترموکوپل ،سنسورهای حرارتی RTD، المنت ،کابل های جبران ساز ترموکوپل،انواع ترموول فعالیت می نماید و آمادگی ارایه انواع خدمات در زمینه ساخت و تولید، فروش این محصولات را جهت مصارف خانگی و صنایع نفت و گاز، نیروگاهها، صنایع غذایی و دارویی و بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ دیگر را دارا می باشد. جهت مشاوره و اطلاع از قيمت ها با ما تماس بگيريد.

-

اشتراک