16
آذر

نکات مهم در انتخاب و خرید ترموکوپل

 در بسیاری از موارد خریداران در زمان انتخاب و خرید یک سنسور دما اطلاعات دقیقی در مورد آن ندارن و فقط قصد خرید یک سنسور دما را دارند در این مقاله قصد داریم نکات مهمی که باید موقع خرید سنسور دما در نظر گرفته شود را بیان کنیم. با توجه به بازه دمایی و روش اندازه ‏گیری از سنسورهای مختلفی می‏توان استفاده کرد که یکی از مهم‏ترین آن‏ها ترموکوپل است، لذا قبل از انتخاب و خریداری باید اطلاعاتی در مورد آن داشته باشیم. 


1- بازه دمایی


اولین نکته‏ ای که در انتخاب ترموکوپل باید به آن توجه کرد بازه دمای اندازه‏ گیری در پروسه دمایی است و باید بدانیم مقدار دمایی که قرار است اندازه‏ گیری شود چقدر است. برای این کار باید به نکات زیر توجه کنیم :
حداکثر دما چقدر است؟
آیا در پروسه اندازه گیری دمای منفی داریم؟
اگر در پروسه اندازه ‏گیری دمای منفی صفر و یا دمای بالای صفر دارید باید نوع ترموکوپل انتخابی مناسب رنج دمایی مورد نظر باشد. در جدول زیر انواع ترموکوپل و بازه دمایی آنها نشان داده شده است.

رنج دماي ترموکوپل ها

بازه دمایی ترموکوپل در ساختار و طراحی آن تاثیر بسزایی دارد،در ساخت ترموکوپل ‏هایی که در دمای بالا استفاده می‏شوند برای افزایش طول عمر معمولا از چند لایه سرامیک استفاده می‏شود.  

2- غلاف ترموکوپل


با توجه به نوع نصب و مورد استفاده ترموکوپل قطر غلاف میتواند متفاوت باشد که در هنگام انتخاب ترموکوپل باید به آن توجه کرد. یکی دیگر از نکاتی که باید در انتخاب ترموکوپل به آن توجه کرد طول غلاف ترموکوپل است. با توجه به اینکه ترموکوپل تا چه اندازه باید در داخل سیال قرار بگیرد طول آن تغییر می‏کند معمولاً طول غلاف به اندازه 10 برابر قطر غلاف در نظر گرفته می‏شود. بعنوان مثال اگر قطر غلاف 5 میلی‏متر است طول آن باید 50 میلی‏متر باشد

  

3- اتصال ترموکوپل

نوع نصب ترموکوپل از دیگر نکاتی است که در انتخاب ترموکوپل باید مورد توجه قرار بگیرد که با توجه به ساختار و مورد استفاده متفاوت است. بطور کلی به روش‏های زیر می‏توان ترموکوپل را در محل سنجش دما نصب کرد :
اتصال فلنج
اتصال پیچی
اتصال سطحی (تماسی)
اتصال پیچی(تماسی)

4- جنس غلاف ترموکوپل

غلاف ترموکوپل از مواد مختلفی تشکیل می‏شود که هر کدام مشخصات منحصر به خود را دارند و با توجه به شرایط محیطی از این مواد در ساخت غلاف ترموکوپل استفاده می‏شود. بعنوان مثال اگر در پروسه اندازه‏گیری تغییرات ناگهانی دما و یا اینکه در محیط اندازه‏گیری مواد خورنده و رطوبت بالا وجود دارد باید غلاف سرامیکی استفاده شود که مقاومت بالاتری در مقابل شرایط سخت دارد. برخی از مواد که در ساخت غلاف ترموکوپل استفاده می‏شوند:
سیلیکن کاربید
سرامیک (آلسینت-پیتوگراس)
استیل

5- سیگنال خروجی

نوع سیگنال خروجی ترموکوپل با توجه به نوع و فاصله کنترلر با ترموکوپل انتخاب می‏شود. سیگنال خروجی ترموکوپل ولتاژی در حدود 50 میلی ولت است که در برخی موارد مجبور به استفاده از ترانسمیترهای دما هستیم که سیگنال ترموکوپل را به یک سیگنال استاندارد صنعتی (سیگنال جریانی 20-4 یا سیگنال ولتاژی 5-0) تبدیل می‏کند.
در مواردی که در نزدیکی ترموکوپل کابل‏های قدرت و یا تجهیزات الکترونیکی فرکانس بالا مانند درایورها وجود داشته باشد باید از سیم ‏های جبران کننده ترموکوپل استفاده شود

 

اشتراک گذاری

درباره ما

فروشگاه ترموکار با سابقه ای درخشان  در زمینه واردات ، ساخت ، عرضه مستقیم انواع ترموکوپل ،سنسورهای حرارتی RTD، المنت ،کابل های جبران ساز ترموکوپل، ترموول  فعالیت می نماید و آمادگی ارایه انواع خدمات در زمینه ساخت و تولید، فروش این محصولات را جهت  مصارف خانگی و صنایع نفت و گاز، نیروگاهها، صنایع غذایی و دارویی و بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ دیگر را دارا می باشد.