16
آذر

سنسورهای دما

تمام مواد از دما تأثیر پذیرند و بدین ترتیب وجود روشهای بسیار زیادی برای پی بردن به دمای از روی اثر فیزیکی تعجب آور نیست . دما سنج های اولیه به تغییرات حجمی گازها یا مایعات بر اثر تغییر دما بستگی داشتند.

البته این اصل هنوز هم در سیستم های دما سنجی صنعتی پرشده از گاز یا مایع کار برد دارد و درتب سنج ها ستون مایع ، به کار می رود. هرچند این دما سنج ها با سیستم پر شده سالها مقبولیتی عام داشتند ، اما به طور چشم گیری جای خود را به روشهای ساده ترو آسان تر دیگری مانند ترموکوپل ها یا آشکار ساز مقاومتی دما (RTD) داده اند . انبساط وانقباظ جامدات،به ویژه فلزات ، پدیده ای است که به طور گسترده در دماسنجی به کار برده می شود ، مثلاً در کنترل کننده های دو فلزی)بی متال( که به طور معمول در تجهیزات تهویة مطبوع به کار می روند .

به علاوه روشهای گرما برقی)ترمو الکتریکی( مانند ترموکوپل ها و اثرهای گرما مقاومت الکتریکی با تغییر دما که در RTD و ترمیستور وجود دارد ، ازسال های قبل شناخته شده اند و به کار برده می شوند . تابش گرمایی اجسام داغ که مبنای دماسنج ها تابشی است. )زمانی عموماً به نام آذرسنجهای )پیرو مترها( تابشی شناخته می شدند و اکنون به نام دما سنج های فرو سرخ (IR) شناخته می شوند( نیز از چند دهه قیل شناخته شده بود و استفاده می شد. در نتیجه پیشرفت های فنی ، درسالیان اخیر دما سنج های IR مقبولیت زیادی یافته اند و در تعدادی از کاربردهای اندازه گیری دما ،جایگزین سایر روشهای اندازه گیری شده اند. بدین ترتیب ، مانند سایر متغیر های فرایند ، برای گزینش حسگرهای دما انتخابهای زیادی وجود دارد.

روشهای اندازه گیری درجه حرارت

 تغییر در ابعاد- حجم (گاز ها،مایعات و جامدات) .

 تغییر در خواص الکتریکی .

 تغییر در قابلیت تشعشعی .

 تغییر در خواص فیزیکی .

 تغییر درخواص شیمیایی .

 روشهای نوین و الکترونیکی

 

روشهای انداره گیری دما به دو دسته کلی تماسی و غیر تماسی تقسیم می شود .روش تماسی خود به دو دسته مقاومتی و ترموالکتریکی تقسیم می شود .

روش تماسی: برای اندازه گیری دمای محیط در واقع دمای خودش را اندازه گیری می کند، با تماس شئ تحت کنترل قرار گرفته آن در محیط تحت اندازه گیری ،تعادل گرمایی بین سنسور و محیط ایجاد می شود.

سنسورهای تماسی شامل : انواع ترموکوپل ،مقاومت های RTD و PRT ، ترمیستورها ، ترمومترهای شیشه ای ، ترمولها ، نیمه هادی ها شامل ؛ دیود، ترانزیستور و آسی های اندازه گیری و کنترل دما و میکروترموفیوزها ، محافظهای حرارتی نیمه هادی می باشد . قطع کننده حرارتی از نوع ترموفیوز در بسیاری از مدار مجتمع مدرن،مادربوردها، وسیستم های پیشرفته الکترونیکی باعث بالا رفتن حفاظت چیپها، CPU ها و سایر اجزای گران قیمت آنها دربرابر دمای بالا می شود .

سنسورهای حرارتی فیلم ضخیم ، سنسورهای میکروالکترومکانیکی حرارتی وسنسورهای حرارتی غیرفعال موج سطحی نیز ازانواع سنسورهای تماسی بوده که امروزه کاربرد وسیعی دراندازه گیری و کنترل دما پروسه دارند .

سنسورهای غیر تماسی: درسنسورهای حرارتی غیر تماسی آنچه سنجیده می شود توان حرارتی مادون قرمز یا نور متصاعد شده ای است از یک سطح با مساحت مشخص قابل محاسبه در یافت می گردد .روش ترموگرافی با تصویر برداری از اجسام و تجزیه وتحلیل دریافتی که قادر به اندازه گیری دقیق دمای اجزای مختلف جسم است . بطور کلی این دسته از سنسورهای حرارتی برمینای قابلیت طیف منتشر شده اندازه گیری صورت می دهند . ترمیستور شامل ؛ترمو مترهای IR )مادون قرمز( ولیزری،تصویر برداری حرارتی و انواع طیف سنجهای نوری است . هرچند هنوز بکار گیری این گروه از سنسورها درصنعت به فراگیری RTD ها و ترموکوپلها نرسیده اما کارآیی غیرقابل انکار آنها وقتی آشکارمی شود که استفاده ازانواع سنسورهای تماسی عملاً غیر ممکن می شود .به عنوان مثال: در صنایع ریخته گری فولاد یا مس و سایر فلزات که با کوره های بزرگ مذاب سرو کار داریم ،اگر چه از ترموکوپل به همراه کابلهای ارتباطی ،دماسنجی دماهای بالا امکان پذیر است، اما سرویس ، نگهداری و تعمیرات چنین سیتم کنترلی عملاً و در شرایط بهره برداری ناممکن می نماید .

سنسورهای دما

اشتراک گذاری

درباره ما

فروشگاه ترموکار با سابقه ای درخشان  در زمینه واردات ، ساخت ، عرضه مستقیم انواع ترموکوپل ،سنسورهای حرارتی RTD، المنت ،کابل های جبران ساز ترموکوپل، ترموول  فعالیت می نماید و آمادگی ارایه انواع خدمات در زمینه ساخت و تولید، فروش این محصولات را جهت  مصارف خانگی و صنایع نفت و گاز، نیروگاهها، صنایع غذایی و دارویی و بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ دیگر را دارا می باشد.