11
دی

ترموول چیست؟

ترموول يا Thermowell برای محافظت از ترموکوپل ها و حسگرهای دما در مقابل خوردگی، فشار بالا و محیط های خشن صنعتی به کار می رود .

ترموول در واقع یک اتصال تیوبی شکل است که برای حفاظت از سنسور دما در محل‌هایی که امکان خورندگی و آسیب دیدن سنسورهای حرارتی وجود داشته باشد، استفاده می‌شود. ترموول شامل یک تیوب است که انتهای آن بسته است. این تیوب در محل عبور جریان نصب می‌شود. یک سنسور دما که می‌تواند ترمومتر، ترموکوپل و یا RTD باشد، داخل این تیوب قرار می‌گیرد. سنسور دما درون ترموول قرار گرفته و به صورت پیچی بسته و در جای خود محکم می‌شود. اتصال حسگر دما به ترموول همیشه به صورت پیچی است.سیال عبوری، حرارت را به بدنه ترموول منتقل می‌کند. ترموول هم این حرارت را به سنسور دما منتقل می‌نماید. در صورتی که آسیبی به سنسور برسد، به راحتی می‌توان آن را تعویض کرد. البته وجود دیواره ترموول باعث می‌شود که سنسور تغییرات دمای جریان را با کمی تاخیر حس نماید.

ترموول را بنا به نیاز به شکلهای گوناگونی طراحی می کنند . برای مثال به صورت کونیک یا شیب دار و استریت و یا مستقیم و یا پله ای که هر کدام زمان پاسخ و یا آشفتگی در فلو و یا ... متناسب با شکل خود را خواهد داشت . در مواقعی که فشار سیال و یا مخزن زیاد باشد نیز بایستی ترموول مناسب با فشار طراحی گردد و یا موردی که مواد به صورت اسیدی یا خورنده باشند حتما باید ترموکوپل را با محافظت ترموول و جنس مناسب برای آن خوردگی طراحی کرد . پس دلیل اصلی استفاده از ترموول بالا بردن طول عمر سنسور دمائی و همچنین امکان تعمیر و نگهداری ساده تر برای ترموکوپل و ديگر تجهيرات اندازه گيری دما است برای مثال در یک تانک روغن در صورتی که خود ترموکوپل مستقیما در مخزن استفاده گردد در موقع خرابی باز کردن و تعمیر ترموکوپل مشکل ساز خواهد بود ولی با وجود ترموول اینکار به سادگی و بدون نیاز به بستن بوشن و آب بندی مجدد روزنه نصب ترموکوپل انجام می گردد .نصب ترموول باعث افزایش عمر سنسور دما می شود که در نهایت باعث کاهش هزینه های یک سیستم می شود.

ترموول چيست

انواع ترموول

 از نظر شکل به سه دسته  تقسیم می شوند.

  1. Stepped (پله ای):با توجه به اینکه نوع پله ای دارای ثابت زمانی کمتری نسبت به دو نوع دیگر است، در مواقعی که نیاز به پاسخ سریع داشته باشیم مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. Straight (صاف):
  3. Tapered (قیفی شکل) يا مخروطی:نوع مخروطی با توجه به ساختار خود دارای فرکانس تشدید بالاتری نسبت به نوع مستقیم با ابعاد مشابه است.بنابراین در مواقعی که سرعت سیال عبوری از لوله زیاد باشد، انتخاب مناسبی است.پیشنهاد می شود برای سرعت های بیش از 5 M/S در سیالات مایع و 15 M/S در سیالات گاز از ترموول مخروطی استفاده شود.استاندارد IPS-C-IN-120 هم بر لزوم استفاده از نوع مخروطی برای مواقعی که سرعت سیال بیش از 21 M/S است تأکید دارد.در سرعت های پایین تر هم در صورتی که ترموول مستقیم تحلیل تنش را پاس نکند، استفاده از نوع مخروطی می تواند راهکاری برای پاس کردن تحلیل تنش باشد.

انواع thermowell

جنس ترموول


موادی که بطور معمول در ساخت  Thermowell بکار می رود عبارت است از : رده های مختلف از استنلس استیل، کروم - مولیبدم استیل، سیلیکون برنز، مونل، نیمل، تیتانیوم و غیره می باشد.
عدم انتخاب درست جنس و شكل ترموول باعث ايجاد اندازه گيری نادرست يا تخريب آن می شود كه خود ممكن است باعث وقوع حوادث جبران ناپذيری شود. از اين رو استاندارد ASME-PTC 19.3 براي اطمينان از دوام ترموولها در شرايط سخت فرآيندهاي پيچيده شيميايی، ارائه شده است. همچنين در انتخاب ترموولها شرايط و استانداردهای طراحی پايپينگ سايت نيز بايد مد نظر قرار گيرد. ترموولها به صورت عمومی از ماشينكاری يك قطاع گرد فلزي يكپارچه (Round Bar Stock) ساخته می شوند و يك سر آن برای اتصال به پايپينگ پلنت به يكی از شكلهاي ترموولهای جوشی، ترموول رزوه ايی يا ترموول فلنجي آماده مي شود. اين در حالي است كه تيوبهای محافظ لزوما ماشينكاری نمی شوند و به روشهاي ديگر نيز امكان ساخت آنها وجود دارد. براي دماهاي بسيار بالا از موادی همچون سراميك يا سيليكون كار بايد برای ساخت Thermowell و تيوب محافظ استفاده می شود.

 

روش نصب يا اتصال ترموول:

ترموول ها به ۳ طریق به بدنه ی مخزن متصل میشوند:
۱- رزوه ای: در مواردی که فشار خیلی بالایی نداشته باشیم از این نوع اتصال استفاده می شود.
۲- فلنجی: در فشارهای بالا از این نوع اتصال استفاده می شود. جنس این اتصال معمولا فولادی بوده و در مواد خورنده استقامت بالایی دارد.
۳- اتصال جوشی: در این حالت ترموول به دیواره مخزن جوش می شود این در حالتی است که فشارسیستم بسیار بالا باشد و حتی استفاده از اتصال فلنجی نیز پاسخگو نباشد.

نحوه اتصال thermowell

 

اشتراک گذاری

درباره ما

فروشگاه ترموکار با سابقه ای درخشان  در زمینه واردات ، ساخت ، عرضه مستقیم انواع ترموکوپل ،سنسورهای حرارتی RTD، المنت ،کابل های جبران ساز ترموکوپل، ترموول  فعالیت می نماید و آمادگی ارایه انواع خدمات در زمینه ساخت و تولید، فروش این محصولات را جهت  مصارف خانگی و صنایع نفت و گاز، نیروگاهها، صنایع غذایی و دارویی و بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ دیگر را دارا می باشد.