29
آبان

انواع ترموکوپل و جدول رنگ‌بندی سیم ها

ترموکوپل‌ها دارای تیپ‌های متنوع برای اندازه‌گیری دما می‌باشند. در این مقاله با انوع ترموکوپل و جزییات رنگ‌بندی سیم و کابل انواع ترموکوپل مطابق استانداردهای مختلف جهانی مطالبی آشنا شوید.


ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل یکی از انواع مولد برق است. ترموکوپل دو فلز غیرهم‌جنس است که از یک طرف به‌هم متصل‌اند. برای تولید برق باید محل اتصال دو فلز را حرارت داد. در این صورت در دو سر دیگر که آزاد هستند برق تولید می‌شود. البته برقی که به این صورت تهیه می‌شود بسیار کم است. به این صورت که وقتی به محل اتصال این دو مفتول حرارت داده شود، اختلاف پتانسیلی در دو سر این مفتول‌ها بوجود می‌آید. این اختلاف پتانسیل تابع میزان حرارت اعمال شده‌ است و بنابراین با بررسی میزان ولتاژ خروجی می‌توان درجه حرارت اعمال شده به ترموکوپل را تشخیص داد.

 

انواع ترموکوپل

 

انواع ترموکوپل‌

ترموکوپل‌ها دارای انواع یا تیپ‌های متنوع برای اندازه‌گیری دما می‌باشند. برای نمونه تیپ‌های R و S و B با قابلیت اندازه‌گیری دما در محدوه ۲۰۰- الی ۱۸۰۰ سلسیوس و تیپ‌های L و K و J با قابلیت اندازه‌گیری دما در بازه‌ی۱۸۰- الی ۱۰۰۰ سلسیوس به‌ کار می‌روند.

ولتاژ به وجود آمده در دو سر انتهایی ترموکوپل در هر صورت میلی‌ولت و رفتار الکتریکی هر ترموکوپل بسته به نوع آلیاژ سیم‌های آن تابع جداول استانداردی است که معمولاً در استانداردهای کشورهای مختلف تعریف و تقریباً در هر تیپ منبطق بر یکدیگر است.

یکی از انواع معمول آن ترکیب آلیاژ کروم و نیکل می‌باشد. معمولاً برای جلوگیری از آسیب دیدن ترموکوپل آن را درون غلاف فلزی یا سرامیکی قرار می‌دهند. روش جوشکاری دوسر ترموکوپل تابع ضوابط ویژه‌ای است، به طوری که نباید در هنگام عملیات جوشکاری فلز یا احیاناً نیمه‌هادی دیگری در فرآیند جوش دخالت نماید در غیر این صورت، رفتار ترموکوپل هرگز رفتار استاندارد تعریف شده تابع جداول مربوطه نخواهد بود.

مقایسه انواع ترموکوپل‌ها و کد رنگ سیم و کابل آن‌ها در جدول زیر نمایش داده شده است.

Thermocouple and Wire Color 2

 

Thermocouple and Wire Color 3

 ترموکار با سال ها تجربه در زمینه تولید ،فروش ، طراحی و ساخت انواع ترموکوپل های صنعتی  با قیمت مناسب در خدمت مشتریان عزیز می باشد.جهت مشاوره در زمینه طراحی ، ساخت و قیمت انواع ترموکوپل می توانید با شماره های 33912787-33958357-021 در ارتباط باشید.

 

اشتراک گذاری

درباره ما

فروشگاه ترموکار با سابقه ای درخشان  در زمینه واردات ، ساخت ، عرضه مستقیم انواع ترموکوپل ،سنسورهای حرارتی RTD، المنت ،کابل های جبران ساز ترموکوپل، ترموول  فعالیت می نماید و آمادگی ارایه انواع خدمات در زمینه ساخت و تولید، فروش این محصولات را جهت  مصارف خانگی و صنایع نفت و گاز، نیروگاهها، صنایع غذایی و دارویی و بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ دیگر را دارا می باشد.