24
آبان

کالیبراسیون سنسورهای دما

دستگاه های اندازه گيری باید به طور دوره ای کاليبره شوند. گذشت زمان، فرسودگی و حوادث غير قابل پيش بينی، باعث می شوند تا ميزان صحت کميت اندازه گيری شده دقيق نبوده و نيازمند تأیيد مجدد باشند. برای تجهيزات کاليبره شده گواهی کاليبراسيون صادر شده و ضميمه دستگاه می گردد.

 کالیبراسیون سنسور دما

کالیبراسیون دما به معنای کالیبره کردن هر وسیله‌ای است که در یک سیستم محاسبه کننده‌ی دما استفاده شود. مهم‌ترین این دستگاه‌ها عبارتند از سنسورهای دما شامل دماسنج مقاومتی پلاتینی(PTR یا PT-100)، ترمیستور یا ترموکوپل.

در مورد ابزارهای اندازه‌گیری دما، ویژگی‌های رله حرارتی(bimetals) و سیم ترموکوپل به مرور زمان و براثر استفاده(به خصوص هنگام استفاده در دماهای بالا) تغییر می‌کند و باعث خطای رانش در محاسبات می‌گردد. به علاوه پروب در هنگام کار ممکن است به دلایل مکانیکی یا خوردگی آسیب ببیند و این به سرعت باعث خسارت دیدن سیم می‌شود. RTDها و ترمیستورها هردو دستگاه‌های شکننده ای هستند و به راحتی آسیب می‌بینند بنابراین باید به صورت دوره ای بررسی شوند. این در مورد دماسنج‌های IR و دوربین‌های تصویربرداری حرارتی نیز صدق می‌کند.

 سنسورهای دمایی باید مثل هر وسیله­ ی مورد استفاده­ ی دیگری، به شکلی منظم و با دقت بالا بررسی شوند. کالیبراسیون تجهیزات برای این وسایل باید دست کم یک بار در سال انجام شود و جزئیاتی مانند تاریخ و زمان در ابزار ذخیره شوند. برای ابزارهای چندسنسوری، هر یک از سنسورها را باید به صورت مجزا تست کرد. کالیبراسیون سنسور دما از جمله مهمترین نکات برای مطمئن شدن از دقت پروسه تولید و … است.

اگر سابقه­ ای وجود ندارد یا بیشتر از یک سال از آخرین تست می­گذرد، حتما دقت سنسور را پیش از استفاده از آن بررسی کنید. در شرایطی که ابزار را اجاره کرده ­اید، مطمئن شوید که شرکت اجاره دهنده آن را کالیبره کرده و مستندات پشتیبانی آن را نیز ارائه داده است.

سه روش معمول برای کالیبراسیون سنسور حرارتی وجود دارد:

  1. فقط الکترونیک را با شبیه ساز کالیبره کنید
  2. کالیبراسیون هم الکترونیک وهم سنسور در یک چاه خشک
  3. کالیبراسیون الکترونیک و سنسور را در یک چاه خشک با یک دماسنج مرجع انجام دهید.

 

اشتراک گذاری

درباره ما

فروشگاه ترموکار با سابقه ای درخشان  در زمینه واردات ، ساخت ، عرضه مستقیم انواع ترموکوپل ،سنسورهای حرارتی RTD، المنت ،کابل های جبران ساز ترموکوپل، ترموول  فعالیت می نماید و آمادگی ارایه انواع خدمات در زمینه ساخت و تولید، فروش این محصولات را جهت  مصارف خانگی و صنایع نفت و گاز، نیروگاهها، صنایع غذایی و دارویی و بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ دیگر را دارا می باشد.