سنسور PTC


  • 05 آذر 1395
  • سنسورهای حرارتی
توضيحات محصول

سنسور PTC در واقع نوعی ترميستور است.ترمیستور یا TDR به نوعی از مقاومت ها گفته می شود که با تغییرات دما، مقدار مقاومتشان تغيير می کند. در واقع با اندازه‌گیری مقاومت یک ترمیستور، می‌توان دمای آنرا تعیین نمود. به همین دلیل این ابزار بعنوان سنسور دما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

PTC مخفف عبارت Positive Temperature Coefficient به معنی ضریب حرارتی مثبت می‌باشد.مقاومت های الکتریکی PTC ها با افزایش دما افزایش و با کاهش دما کاهش می یابد. فلزات اساسا عناصر PTC هستند. پلاتین متداول ترین فلزی است که برای ساخت PTC ها استفاده می شود ، مس هر چند مشخصه ای نسبتا خطی دارد ،اما حوزه ی اندازه گیری آن کم تر از پلاتین است و در ضمن مقاومت مخصوص کم تری دارد. شیب مشخصه ی نیکل بیشتر از پلاتین است اما مشخصه ی آن برای دماهای بیش از ˚C 400 به شدت غیر خطی است. از تنگستن می توان برای اندازه گیری دماهای خیلی بالا استفاده نمود ، اما به دلیل مشکلات ساخت و ناپایداری ویژگی های آن ، کم تر مورد استفاده قرار می گیرد.

سنسور PTC

ترمیستور PTC نیز خود به دو دسته سیلیستور و Switching PTC تقسیم می‌شوند:

 سیلیستور

سیلیستورها اغلب از سیلیسیم غیرخالص  ساخته شده و رفتار آن شبیه فلز بوده و با افزایش دما مقاومت الکتریکی آن افزایش می‌یابد. این سنسورها در بیشتر محدوده کاری خود دارای ضریب حرارتی مثبت نسبتا ثابتی می باشند.ولی معمولا در دماهای بالاتر ضریب حرارتی منفی  از خود نشان می دهند .سیلیستورها معمولا برای جبران حرارتی نیمه هادیهای  سیلیکونی به کار برده می شوند.

Switching PTC

نوع دیگر و معمولا پر کاربرد تر سنسور PTCبه ترمیستورهای” Switching PTC”معروف هستند.این نوع ترمیستورها تا رسیدن به دمای بحرانی که دمای کوری نیز نامیده می شود دارای ضریب حرارتی منفی کوچک می باشند . با رسیدن به دمای کوری,این ابزار ها معمولا در کاربرد های کلیدزنی برای محدود سازی جریان در سطح مطمئن به کار می روند .

مزایا :

اندازه کوچک، پاسخ سریع, حساسیت بسیار بالا

کاربرد ها :

- حفاظت در برابر اضافه جریان

در این نوع کاربرد ترمیستور PTC به صورت سری با بار قرار می گیرد و از اثر خود گرمایشی استفاده می کند. جریانی که در حالت عادی از مدار عبور می کند باید باعث شود ترمیستور در ناحیه ی صاف مقاومتی منحنی مشخصه اش عمل کند. اگر شرایطی پیش بیاید که باعث افزایش جریان شود، این جریان از درون ترمیستور نیز عبور خواهد کرد و به دنبال آن دمای آن افزایش می یابد تا به نقطه ی بحرانی برسد. رسیدن به نقطه ی بحرانی سبب می شود که مقاومت ترمیستور به طور ناگهانی زیاد شود و همین مسئله باعث شده که جریان عبوری از آن و همینطور جریان کل مدار کاهش یابد.

- حفاظت در برابر جریان هجومی

بعضی از وسایل الکتریکی مانند ترانسفورماتورها و موتورها هنگام روشن شدن جریان راه اندازی بالایی دارند. مقدار این جریان به اندازه ای زیاد است که می تواند موجب افت ولتاژ روی خطوط تغذیه شده و همچنین در سایر موارد باعث ایجاد خرابی گردد. ترمیستورهای PTC می توانند جهت کاهش جریان هجومی استفاده شوند و به دنبال آن از افت ولتاژ روی خطوط تغذیه و سایر خرابی ها جلوگیری می کند.

 ترمیستورها می توانند در کاربردهای مختلفی به کار روند. آن ها روشی آسان، ارزان و مطمئن جهت اندازه گیری دما ارائه می دهند. از این رو در بسیاری از کاربردهای مختلف از آلارم های آتش نشانی تا دماسنج ها می توانند استفاده شوند. آن ها هم به تنهایی و هم به عنوان بخشی از پل وتستون برای ایجاد دقت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

 

جهت مشاوره ،اطلاع از قيمت سنسور PTC و کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول با ما در ارتباط باشید.

-