سنسور NTC


  • 05 آذر 1395
  • سنسورهای حرارتی
توضيحات محصول

سنسور NTC از نوع مقاومتی يا ترميستور است. ترمیستورهای ضریب دمایی منفی (Negative Temperature Coefficient (NTC بر خلاف حسگر های معمول همانند pt100 و غیره، با افزایش دما مقاومت آن ها هم کاهش پیدا می کند. ترمیستورهای  NTC قابلیتهای زیادی را برای اندازه گیری و کنترل دما ارائه می دهند.مقاومت الکتریکی  آنها با افزایش دما,کاهش می یابد و رابطه مقاومت -دمای آنها خیلی غیر خطی است.بسته به نوع مواد به کار رفته و روش ساخت ,ترمیستورها می توانند در یک محدوده دمایی از ۵۰تا۱۵۰ + درجه سانتی گراد به کار برده شوند .نقطه مرجع مقاومت  یک ترمیستور ,۲۵درجه سانتی گراد است و برای اکثر کاربرد ها ,مقاومت در این دما بین ۱۰۰اهم تا ۱۰۰ کیلو اهم می باشد.

سنسور ntc

این مقاومت ها به دو روش دمای مدار را حس می کنند:

  1. مستغرق
  2. سطحی

ntc های مستغرق در مسیر عبور جریان اب قرار میگیرد.همین دلیل اختلاف کمتری ما بین دمای واقعی اب و دمای گزارش شده به برد می باشد.

ntc سطحی یا تماسی طوری طراحی شده که از طریق یک بدنه فلزی به لوله مسی چسبیده است.دمای داخل لوله را با تغییر مقاومت به برد کنترل گزارش می دهد.

این نوع سنسور بیشتر در پکیج ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای  ترمیستورهای NTC:

مزایای  ترمیستورهای NTC در زیر آورده شده است:

حساسیت-یکی از مزایای ترمیستورها در مقایسه با ترموکوپل ها و RTD ها تغییر نسبتا زیاد آنها در میزان مقاومت به دلیل تغییر در دماست .معمولا به ازای هر درجه افزایش دما ,۵درصد از میزان مقاومت کاسته می شود.

کوچکی اندازه- ترمیستورها دارای اندازه های خیلی کوچکی هستندواین باعث می شود که به تغییرات دمایی خیلی سریع  پاسخ دهند.این خصوصیت در سیستم های کنترل بازخورد دما که به پاسخهای سریع احتیاج داریم,از اهمیت بالایی برخوردار است.

استحکام- اکثر ترمیستورها سخت هستند و می توانند شوک مکانیکی  و حرارتی و لرزش را بهتر از انواع دیگر سنسورها ی دما تحمل کنند.

اندازه گیری خارجی-ترمیستورها می توانند  برای  حس کردن دمای موقعیت های خارجی به کار برده شوند  واین کار را از طریق کابل های بلند انجام می دهند ,به این دلیل که مقاومت یک کابل بلند در مقایسه با مقاومت  نسبتا زیاد ترمیستور کم  است.

قیمت پایین-هزینه ترمیستورها کمتر از اکثر انواع دیگر سنسور های دما است.

قابلیت تعویض-ترمیستورها می توانند با تلرانس های خیلی نزدیک به هم ساخته شوند.در نتیجه بدون نیاز به تنظیم مجدد سیستم اندازه گیری ,می توان از ترمیستور ها به جای هم استفاده کرد. 

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول با ما در ارتباط باشید.

-