ترموکوپل نوع K


  • 07 دی 1395
  • ترموکوپل
توضيحات محصول

ترموکوپل نوع k یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین ترموکوپل‌، جهت اندازه‌گیری دما در دما‌های متفاوت است. این نوع ترموکوپل به دلیل داشتن نیکل مقاومت مناسبی در برابر خوردگی داشته و برای مصارف گوناگون قابل استفاده است.

عناصر به کار رفته در ترموکوپل نوع K

در ترموکوپل نوع  k از دو فلز ناهمگون استفاده می شود که نام یکی کرومل (chromel) و نام دیگری آلومل (alumel) می باشد . (نام های علمی ان ها به ترتیب Ni-Cr و Ni-Al می باشد). سر مثبت این نوع ترموکوپل، از ترکیب 90 درصد نیکل و 10 درصد کرومیوم ساخته شده است؛ سر منفی آن نیز دارای 95 درصد نیکل، 2 درصد آلومینیوم، 2 درصد منگنز و 1 درصد سیلیکون است.

قیمت این مدل از ترموکوپل ها بسیار ارزان می باشد و به همین علت هم یکی از پر مصرف ترین و مهم ترین نوع ترموکوپل ها به حساب می اید. استاندار ترین محدوده کاری دما در این مدل ما بین 250- درجه سانتی گراد الی 1300- درجه سانتی گراد می باشد، اما این محدوده از دما مطلق نمی باشد یعنی می توانیم ان را بسته به نوع مصرف و سلیقه خودمان تعیین کنیم و همچنین نوع ظاهری ان نیز در این امر تاثیر گذار است . مثلا از لحاظ ظاهری ،اگر ترموکوپل نوع K سیمی باشد محدوده کاری دما ما بین 40- الی 250 در جه سانتی گراد می باشد و اگر میله ای شکل باشد می توان محدوده را تا 1300 درجه سانتی گراد در نظر گرفت .

کاربردهای ترموکوپل نوع k

این مدل ترموکوپل عموما در دما و حرارت بسیار زیادی به کار گرفته می شود . دقت کاری ان حدودا 41 میکرو – ولت بر درجه سانتی گراد است یعنی به ازای هر 41 میکرو ولت حس شده ، دما یک درجه سانتی گراد اضافه می شود . نکته ی قابل توجه دیگری در این ترموکوپل مدل K این است که چون در ساختار داخلی ان از مس استفاده شده است پس دارای خاصیت مهمی خواهد بود ، به نام خاصیت ضد اکسیداسیون.و به همین علت درکوره هایی که اکسیداسیون رخ می دهد کاربرد دارد.در بیشتر دستگاههای اندازه گیری پرتابل دما نیز از این تایپ ترموکوپل بیشتر استفاده میکنند .

برای ساخت ترموکوپل تایپ K بایستی در نمونه های سیمی طول سیم و شکل اتصال سر ترموکوپل مشخص گردد . در نمونه های صنعتی ترموکوپل تیپ K بایستی علاوه بر مشخص کردن شکل ظاهری از نظر قطر ایمرشن یا آتش خور و طول آن بایستی نحوه اتصال ، نوع ترمینال هد یا کانکشن خروجی و درصورت نیاز نوع ترانسمیتر و از همه مهمتر رنج کاری ترموکوپل مشخص گردد .

مزايای ترموکوپل نوع K

  • پایداری بالا با توجه به آلیاژ بکار رفته در آن
  • خطی سازی مناسب برای تبدیل emf به دما
  • مقاومت مناسب در برابر اکسید شدن (تا دمای 1000 درجه سانتی‌گراد)

معايب ترموکوپل نوع K

  • ضعف در محیط‌هایی که ریسک اکسید شدن وجود دارد
  • مشخصه‌های emf قدیمی در قیاس با ترموکوپل‌های B,R,S
 
جدول رنگ ترموکوپل نوع K

جدول رنگ ترموکوپل نوع k

 

با توجه به تنوع ترموکوپل‌ها، جهت انتخاب مناسب و دقيق و همچنين اطلاع از قيمت ترموکوپل نوع K با ما تماس بگيريد.

فروشگاه ترموکار با سابقه ای درخشان در زمینه واردات ، ساخت ، عرضه مستقیم ترموکوپل ،سنسورهای حرارتی RTD، المنت ،کابل های جبران ساز ترموکوپل،انواع ترموول فعالیت می نماید و آمادگی ارایه انواع خدمات در زمینه ساخت و تولید، فروش این محصولات را جهت مصارف خانگی و صنایع نفت و گاز، نیروگاهها، صنایع غذایی و دارویی و بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ دیگر را دارا می باشد. جهت مشاوره و اطلاع ازقیمت ترموکوپل K با ما در ارتباط باشید.

-